April 21, 2010 - 16:17 AMT
55.1% increase recorded in volume of goods and services imported by Armenia’s large taxpayers in February 2010
The volume of goods and services imported by 344 large taxpayers of Armenia totaled AMD 53.4 billion in February 2010 that is 55.1% higher as compared with the same period of last year.
According to data of the Analysis of Summarized Indices of Large Taxpayers’ Monitoring in January 2010 by the Committee of State Revenues, the increase is conditioned not only by goods’ import for commercial purposes, but also by import of expensive equipment to Armenia.
The volumes of expensive equipment import only by eight large taxpayers (ArmRosgazprom, Orange Armenia, International Airports – Armenia, Flesh, Armswissbank, Europe, Byurakan, Alex Grig) increased by AMD 14.2mln in February 2010 as compared with the same period of last year.
The increase had a direct impact on customs fees, which amounted to 10.9 billion in February 2010 that is 49.9% higher as compared with the same period of last year.