May 5, 2010 - 16:21 AMT
Advisor of the Russian Embassy in Armenia, Head of Rossotrudnichestvo representation in Armenia Victor Krivopuskov said that the Armenian nation stood among firsts in the struggle against fascism, though there were no hostilities in Armenia's territory.
"The battles for Moscow, Leningrad and Stalingrad were also battles for Armenia," he said. “Around 600,000 Armenians fought bravely in the Great Patriotic War, but almost half of them never returned home. 104 Armenians were honored as Heroes of the Soviet Union, while fighter pilot Nelson Stepanyan was the first representative of the South Caucasian nations, who was named Double Hero of the Soviet Union," the Advisor of the Russian Embassy in Armenia said.
"Only true history can help rise a wise generation," Krivopuskov noted, adding that through the analysis of 84 history textbooks of CIS countries, scientists of Moscow State University concluded that textbooks of only two countries - Armenia and Belarus – contain the true information about these countries' history and the record of their relations with Russia.