USD 52,541,333 was bought at an average price of AMD 384.63 /USD 1 and USD 60,453,793 sold at an average price of AMD 386.16 /USD 1 at the Armenian foreign currency market from April 30 to May 7.
Deals amounting to USD 10,210,000 at an average price of AMD 387.43 /USD 1 were concluded at NASDAQ OMX Armenia during the same period.
Meanwhile, deals amounting to USD 350,000 at an average price of 384.71 /USD 1 were made at the interbank market.
From April 26 to May 2, AMD loans granted by banks totaled 16.2 billion. USD loans amounted to 35.2 million, the press service of the RA Central Bank reported.