A new stage starts in the Armenian-Czech relations, RA Prime Minister Tigran Sargsyan said during a meeting with his Czech counterpart Jan Fischer in Prague.
The two men discussed further development of bilateral relations, economic cooperation, including energy, chemical production, education, tourism and culture, the press service of the RA government reported.
“The Czech Prime Minister is going to visit Armenia, and during our meeting we dwelled on the program on the Armenian-Czech relations, as well as economic and political tasks that are of keen interest for us,” PM Sargsyan said.
According to him, agreements will be signed during the Czech Prime Minister’s visit to Yerevan. Besides, the parties will discuss legislation on investments protection and ways to avoid dual taxation. “In my opinion, we will be able to define those fields, which are of economic interest for the private sector,” the Prime Minister said.