May 17, 2010 - 17:35 AMT
Czech Prime Minister Jan Fischer said that Armenia should resolve the Karabakh conflict with diplomatic accurateness.
“In my opinion, Armenia is on the right track for the Karabakh conflict resolution. This issue should be addressed very accurately from the diplomatic point of view and well-thought, so that the process does not result in a war and none of the parties suffers,” Mr. Fischer said during the May 17 joint press conference with his Armenian counterpart Tigran Sargsyan.
At the same time, the Czech Prime Minister noted that the conflict should be resolved within the OSCE Minsk Group framework. “However, Armenia should be very balanced in the process,” he said.