Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that the Armenian government has managed to receive credit funds from donor organizations to implement anti-crisis programs.
Presenting the annual report on the state budget fulfillment in 2009, the Prime Minister said that the World Bank Armenia allocated $350mln in 2009.
Meanwhile, $500mln was invested in Armenia's economy through the International Monetary Fund.
Besides, $80mln was received from the Asian Development Bank as a budgetary assistance.
An agreement was reached with the European Union on provision of a budgetary assistance at the amount of 100mln euros.
In addition, $500mln was attracted from Russia to finance anti-crisis events.
"Thus, the GDP/foreign state debt index totaled 36% by the end of 2009 against 13.2% in 2008. Meanwhile, it provided with the opportunity to implement business cycle policy of the Armenian government," Mr. Sargsyan said.