June 1, 2010 - 17:36 AMT
Armenia’s delegation led by Minister of Economy Nerses Yeritsyan left for Egypt to study the Egyptian experience and clarify cooperation opportunities with Egyptian ARTOC Group investment company.
Egypt’s delegation headed by ARTOC Group President was in Armenia from March 1 to 4. Possibilities of investments to the program on development of Jermuk town, as well as to information technologies, free economic zone of Zvartnots Airport, North-South highway, nuclear medicine were discussed during the visit.