June 25, 2010 - 18:07 AMT
From July 16 to 19, Yerevan will be hosting an international youth sambo tournament dedicated to Double Hero of the USSR Nelson Stepanyan and 65th anniversary of the Great Victory.
Sportsmen from NKR, Georgia, Greece, as well as Krasnodar and Stavropol regions of Russia have already applied for participation in the tournament.
Besides, representatives of Ukraine, Belarus, Moscow, Saint Petersburg and other regions of Russia are also expected to participate in the tournament, the press service of the Armenian Sambo Federation told PanARMENIAN.Net.
The tournament is organized under the auspices of Russian Ambassador to Armenia Vyacheslav Kovalenko and President of the Armenian National Olympic Committee Gagik Tsarukyan.