August 4, 2010 - 16:49 AMT
On August 3, President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan received member of Hayastan All-Armenian Fund Board of Trustees, Chairman of the Fund’s French affiliate Bedros Terzian.
Programs carried out by Hayastan All-Armenian Fund in Artsakh were in the focus of the meeting.
Bako Sahakyan hailed the activity of the Fund in Artsakh, considering it among pivotal links stimulating the socio-economic development of the republic and strengthening the Motherland-Diaspora ties.
Besides, Bako Sahakyan and Bedros Terzian visited the town of Shushi and inspected on site the activities carried out by the Fund.
NKR Prime Minister Ara Harutyunyan also participated in the meeting, the Central Information Department of the NKR President’s Office reported.