September 10, 2010 - 16:12 AMT
President of ReAnimania festival Vrej Kassouny said that a business forum on animation and information technologies – MARANI (Market of Animation) – will be organized as part of ReAnimania international animation festival.
The forum will bring together 25 companies dealing with animation, IT technologies, interactive games and computer software to present their products.
Vrej Kassouny added that ANITA (Animation and IT) conference will become the key event of MARANI. Outlooks of animation, computer software and 3D games development in Armenia and the region will be discussed during the conference on September 12.
“Possibly, we will reach an agreement on creation or import of computer games and software for the Armenian market at lower prices,” concluded Vrej Kassouny.