USD 72,314,913 was bought at an average price of AMD 362.49 /USD 1 and USD 71,672,365 sold at an average price of AMD 363.95 /USD 1 at the Armenian foreign currency market on September 11-17.
Deals amounting to USD 12,750,000 at an average price of AMD 363.95/USD 1 were concluded at NASDAQ OMX Armenia during the reporting period.
Meanwhile, deals amounting to USD 1,022,435 at an average price of 363.41/USD 1 were made at the interbank market.
From September 6 to 12, AMD loans granted by banks totaled 20.6bln. USD loans amounted to 30.2mln, the press service of the Central Bank of Armenia reported.