The Millennium Development Goals can still be met if enough work is done, the UN Secretary General has said.
Ban Ki-moon urged world leaders meeting in New York to stick to the task despite the global downturn, insisting they could be achieved by 2015.
With only five years left until the 2015 deadline to achieve the Millennium Development Goals (MDGs), world leaders are meeting at a summit in New York (20-22 September) to accelerate progress towards the MDGs.
“There is no global project more worthwhile,” Mr. Ban told the nearly 140 Heads of State and Government taking part in the three-day meeting at UN Headquarters in New York. “Let us send a strong message of hope. Let us keep the promise.”
The high-level meeting of the General Assembly is being held to take stock of the progress made so far towards the MDGs – which include slashing poverty, combating disease, fighting hunger, protecting the environment and boosting education – and to accelerate progress to reach the Goals by their 2015 target date, CNN reported.