October 23, 2010 - 16:15 AMT
Vardan Bostanjyan suggests allocating 0,5 % of total state budget volume to medium and small businesses
Parliament hearings on 2011 budget aim at correct distribution of means among different sectors of Armenian economy, Deputy Finance Minister of Armenia Pavel Safaryan said.
As he stated at parliament hearings in reply to Prosperous Armenia party member, Vardan Bostanjyan’s suggestion, 0,5 % of total state budget volume will be allocated to the development of medium and small businesses, should the corresponding means be found.
Bostanjyan, in turn, noted that provision of budget crediting to medium and small businesses will positively affect the development of sectors in question, helping them out of difficult financial situation.