November 1, 2010 - 18:41 AMT
On November 1, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan met with Khachik Khachaturian, member of the Hay Dat office in Greece, and Evi Kalimniou, headmaster of the Hadzikiriakio boarding school in Athens.
Presidents Sahakyan praised the efforts of the guests directed to organizing the pastime of children of Artsakh freedom-fighters in Greece and voiced hope that this significant philanthropic undertaking would have its continuation in future.
Artsakh Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalyan and Minister of Education and Science Vladik Khachatryan also attended the meeting, reported the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.