November 30, 2010 - 15:18 AMT
ACBA Credit Agricole CEO Stepan Gishyan said that companies dealing with processing and export of agricultural products are formed in Armenia.
“This process is a part of production chain, which we should pass,” Gishyan told journalists.
He added that the bank is ready to finance those companies, which will deal with these matters solution. However, according to Gishyan, the matter is that there are not specialized companies in Armenia to deal with search of new sales markets.
Gishyan noted that based on the results of discussions with a range of delegations arrived in Armenia from various CIS states, it became clear that the situation in the country’s agricultural field is much better, taking into consideration the fact that consequences of climatic conditions will be observed also in 2011.