Football fans started gathering at the square near European trade center located close to Kiev Railway Station of Moscow.
Law enforcers’ reaction to the arrival of fans is not reported.
Eyewitnesses say that earlier police has detained several groups of natives of Northern Caucasus. Police representatives have driven a group in an unknown direction, RBC reported.
Teenage fans, who follow the situation in the city, wrote in their Twitter that huge groups of Caucasians gather near Luzhniki.
After the action of commemoration of Spartak fan Yegor Sviridov, which was held at Manezhnaya Square of Moscow on December 11, natives of the Caucasian republics started discussing in Internet organization of a return event. It was expected that up to 10,000 people may gather for a rally, which was planned to be organized near Kiev Railway Station.
On December 15, Moscow’s police received 15 reports about prepared explosion at European trade center. However, the territory around Kiev Railway Station was inspected and no suspicious items were revealed. Parking and street-trading are forbidden in the region of the trade center.
Leaders of national diasporas of Moscow have condemned the rally being organized in response to fans’ actions at Manezhnaya Square.
Vice-President of the Union of Armenians of Russia Levon Mukanyan said that the action near European trade center will be only to the detriment of all nations.