December 27, 2010 - 17:40 AMT
On December 26, President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan visited the village of Drmbon in Mardakert region where he met with the staff of Base Metals CJSC and congratulated them on the coming New Year and Christmas.
The President attached importance to geological explorations implemented by the company in Artsakh, as well as its large-scale investments in the field.
Bako Sahakyan considered the fact that Base Metals company succeeded in creating an enterprise equipped with modern technology and in forming a cohesive staff with its peculiar traditions to be a great achievement.
Chairman of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan, Prime Minister Ara Harutyunyan and other officials participated in the event, the Central Information Department at the Artsakh President’s Office reported.