April 1, 2011 - 15:27 AMT
Azeri authorities intend to offer money for non-participation in anti-governmental protest rallies scheduled for April 2.
Employees of governmental institutions as well as the youth are urged against participating. On the eve of the rally, the police launch arrests of young activists in Baku and the regions.
Windows in the city’s universities were boarded up to prevent students from seeing agitation placards calling for participation in rallies.
Students are not allowed in the streets, instead being summoned to their universities under various pretexts.
According to Fazil Agamaly, a Milli Majlis deputy and head of the Ana Vatan Party, Azeri opposition received USD 40 million from foreign sponsors to stir up tension in the country, Azadliq newspaper reported.