PanARMENIAN.Net - On April 9, Orange Armenia headquarters hosted a premier of Boom-Boom music video to be presented by Armenian singer Emmy at Eurovision 2011 song contest.
The filming of the video, set in Yerevan and Berlin, was accomplished in 5 days.
Arthur Abraham is the central character in the video telling a story of a couple living their everyday life, quarreling and making up.
However, although boxing scenes will be screened during Emmy’s Eurovision performance, the world-famous boxer will be absent, busy with a combat.
Armnine Zaryan, who’s had extensive experience staging Eurovision songs, will be responsible for staging Emmy’s performance.
Following music video presentation, event guests started a video conference with Emmy, currently in Netherlands to participate in Eurovision party.
Emmy will participate in the first semi-final of the Eurovision 2011 on May 10, according to the Semi-Final Allocation Draw for the song contest.
Representatives of Russia, Georgia, Azerbaijan, Turkey, Finland, Norway, Lithuania, Portugal, Serbia, San Marino and other countries will perform on the same day.
The Eurovision Song Contest 2011 will be the 56th annual Eurovision Song Contest. It will take place in Dusseldorf, Germany, following Germany's win in the 2010 Contest. The contest will be held in Dusseldorf's Esprit Arena, which beat out three challenging venue locations across Germany in a bidding phase in late 2010.