April 24, 2011 - 14:34 AMT
Historian, expert of Analitika.at.ua information analytical center David Davtyan said the Armenian Genocide was not a result of hostilities, though the Ottoman Empire was participating in the World War I at that time.
According to Davtyan, Assyrians and Greeks also were subjected to violence and extermination during the years of Armenian Genocide.
“Armenians of all confessions - Apostolic, Catholic and Protestant - were killed. During these ethnic and confessional cleansings, from 1.5 to 2mln people were slaightered.”
“That was a planned action of the Turkish government which aimed at complete annihilation of the Armenian people. We should also remember the simultaneous cultural genocide, which, however, did not end in 1923. For example, only 913 out of 2,200 Armenian churches and monasteries were preserved after the Genocide. According to UNESCO, 464 of them completely disappeared in 1974, 262 - transferred into ruins, while another 197 – need capital repair and restoration,” Davtyan said.
“It should be noted that on May 28, 1948, in its report the UN War Crimes Commission made a reference to the Armenian Genocide as an act within the concept of modern term “crime against humanity” in the quality of a precedent for the Nuremberg tribunal,” he concluded.