Armenian President Serzh Sargsyan received members of a conference held in Yerevan on April 29-30 with participation of Armenian chambers of commerce and industry and entrepreneurs’ unions.
Mr. Sargsyan attached importance to immediate participation of our compatriots in the country’s development. He noted that many Diaspora representatives think it is impossible to gain profit in Armenia, what is untrue, the RA presidential press service reported.
The Armenian leader hailed the initiative of the Armenian Ministry of Diaspora, Canada-Armenia Business Council to establish Armenian Trade Network. Mr. Sargsyan expressed hope that it will become an efficient structure.
He also answered the guests’ questions concerning Armenia’s economy, reforms conducted in the country, as well as processes in internal and foreign policy.