Marseilles hosts Armenian cartoonist’s exhibition
PanARMENIAN.Net - Sahak-Mesrop cultural center in Marseilles is hosting an exhibition of Armenian cartoonist Ohannes Chachkal. The cartoons were created for Istanbul-based Armenian-Turkish Agos newspaper.
Ohannes Chachkal was born in Istanbul in 1959. Chachkal took up caricature in 1977 and has worked in several Istanbul-based publishing houses since. The cartoonist created an album dedicated to the memory of Hrant Dink in January 2008. At present, Chachkal is employed at Agos, Nouvelles d’ Armenie reported.