The visit of Polish President Bronislaw Komorowski to South Caucasus is expected on July 28-29, according to Polish ambassador in Armenia.
“The presidential visit aims at strengthening positive dynamics in Armenia-Poland relations,” Zdzislaw Raczynski stated on June 4, noting that the visit will stress the importance of the South Caucasus region in Eastern Partnership policy.
As he noted, Poland supports positive developments in the region and is ready to extend assistance both as a separate state and an EU chairing country (starting July 1).
In conclusion, the ambassador characterized the oncoming visit as symbolic, expressing hope for its productiveness.