June 7, 2011 - 17:14 AMT
On June 8, Yerevan’s Lovers Park will host an event to mark the jubilee of Queen Elizabeth II.The event will feature Armenian National Paralympic Committee exhibit, highlighting sport achievements of Armenian Paralympians.
BMI British airline will cover Armenian team’s flight costs to London for the latter’s participation in London 2012 Paralympic Games.
UK Embassy in Armenian has repeatedly extended assistance to Armenian Paralympians. Thus, on May 2 , the British Embassy, and the British Council, in partnership with the Armenian National Paralympics Committee, took to the streets of Yerevan as part of the Sport Relief Mile. Armenian people were invited to participate by joining Ambassador Charles Lonsdale in running/walking/wheel chairing a Mile to raise money for the Armenian National Paralympics Committee.