June 17, 2011 - 14:31 AMT
Armenian parliament member, representative of the Ruling Republican Party of Armenia (RPA) Shirak Torosyan described the visit of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians to Georgia and specifically Javakhk as a historical event of the past 100 years.
“His Holiness was met by thousands of Javakhk people, who need spiritual support. This visit will encourage the Armenian community to preserve their national identity,” Torosyan told a press conference in Yerevan.
His Holiness Karekin II was in Georgia from June 10 to 15 to meet with Catholicos-Patriarch of All Georgia Ilia II and President Mikheil Saakashvili. His visit to Javakhk was the first patriarchal appearance in the region for the past 100 years.