During the hearings on Karabakh issue at European Parliament, Bernard Fassier, the French co-chair of the Minsk Group, has clearly demonstrated that France will not leave his OSCE MG post at the European Union, according to the associate researcher of the French Foundation of Strategic Research (FRS).
As Gaidz Minassian told a PanARMENIAN.Net reporter, France refused to leave its post for the following reasons: continuity, confidentiality and reactivity. “Debates are held about the weakness of European diplomacy and the strength of national diplomacy in the EU,” the expert said.
“Europeans believe it's important to democratize societies of Armenia and Azerbaijan to consolidate peace. Europeans said that European Union must become more involved, but the strategy of the European Union is contradictory. Brussels talks with Baku about territorial integrity on one side and about peoples' right for self-determination with Yerevan on the other,” Mr. Minassian noted.
In conclusion, the expert stressed the necessity for Armenia to use the strength of Diaspora, better utilizing this resource.