On June 23, according to the previously agreement with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic, the OSCE mission monitored the line of contact between the Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces in the environs of Kuropatkino village of NKR Martuni region.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office William Prior (Great Britain), Antal Herdich (Hungary), and Christo Christov (Bulgaria).
From the opposite side, the monitoring was held by Coordinator of the OSCE Office Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Marius Puodziunas (Lithuania).
During the monitoring, no violation of the ceasefire was fixed, however, the Azerbaijani party failed to lead the mission to its frontline, or the earlier agreed point, so that the monitoring was conducted from a more distant point.
From the Karabakh side, representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense accompanied the monitoring mission, NKR MFA press service reported.