July 1, 2011 - 16:23 AMT
The round table on cooperation of Armenian media outlets in the context of information safety took place in Noravank scientific educational foundation.
“We have succeeded in information war, but still there are lots of problems too,” foundation director Gagik Harutyunyan said in his opening remarks.
Among problems, he, particularly, pointed out lack of coverage of the Armenian Genocide Commemoration Day by western and Russian TV channels on April 24, 2011, and demonstration of military parade in Azerbaijan on June 26 by Mir TV channel.
Harutyunyan offered the participants to discuss and outline cooperation format between Armenian journalists and media in general in the information war.
During the event, the participants proposed to engage Armenian embassies across the globe, press services of state agencies, as well as to set cooperation between heads of Armenian media offices in this process.