July 20, 2011 - 11:26 AMT
On July 21, opening of the painting exhibition of naivist artist Ashkhen Durgaryan (Achik), citizen of Russia, will open in the Russian Center of Science and Culture of Rossotrudnichestvo representative office in Armenia. 26 works will be displayed at the exhibition called Ode to Life.
The idea of this highly intellectual 90-year old woman’s works is pure, naïve and touching perception of life divine beauty, spirituality, self-perfection, according to the press service of Rossotrudnichestvo representative office in Armenia.