At the invitation of Mayor of Beijing Guo Jinlong , the Armenian delegation headed by Yerevan Mayor Karen Karapetyan , will pay a visit to the capital of PRC aimed to establish bilateral relations.
As the press service of the Mayor's office reports, in the course of the visit to Beijing the Mayor of Yerevan will meet with Mr.Jinlong, as well as other high-ranking officials of China, to discus a range of cooperation issues, particularly, exchange of experience in the field of municipal services, transport management, beautification and planting of greenery, street light.
Moreover, discussions in Beijing will also touch upon issues of Chinese investments attraction to Armcity and Noyland projects and opportunities of opening the house of Armenia in the capital of China and the house of Beijing in Yerevan.