September 16, 2011 - 14:57 AMT
Proceeds from product realization of major taxpayers in Armenia in July 2011 totaled AMD 203,7, increasing by 4,3% compared to the same period of 2010.
The figures are reported by the Analyses of summarized indices of monitoring of major taxpayers for July 2011, published by the State Revenue Committee at the Government of Republic of Armenia.
Monitoring was conducted among 440 manor taxpayers of Armenia. Growth of the index by AMD 34,1 billion was registered in 238 companies, drop of AMD 22,7mln was detected in 197 companies.
By August 1 2011 major taxpayers had AMD 75,2 billion overpayment, including AMD 52,2 billion in the line of VAT and AMD 11,8 billion in the line of tax obligations. At the same time in July 2011 AMD 1670,6 mln VAT refund in overpayment was registered.