PanARMENIAN.Net - USD 73,534,841 was bought at an average price of AMD 373.75 /USD 1 and USD 88,790,595 sold at an average price of AMD 375.44 /USD 1 at the Armenian foreign currency market on October 3-7.
Deals amounting to USD 10,350,000 at an average price of 376.22 /USD 1 were concluded at NASDAQ OMX Armenia during the reporting period.
At the same time, deals amounting to USD 7,850,000 at an average price of 375.00 /USD 1 were concluded at the inter-bank market.
From September 26- October 2, 2011, AMD loans granted by banks totaled 33,7 bln, while USD loans amounted to 56 mln, the press service of the Central Bank of Armenia reported.