Armenia to host CSTO RRF maneuvers in 2012
PanARMENIAN.Net - Armenia will host an exercise of the Rapid Reaction Force of the Collective Security Treaty Organization (CSTO RRF) in 2012 dated to the 20th anniversary of the organization.
CSTO deputy secretary general Valery Semerikov said during a meeting of the coordination council on emergency situations that preparation for the maneuvers is in full swing.
The meeting participants also discussed formation of a common information platform and conduction of joint exercise on humanitarian aid provision.