October 18, 2011 - 13:39 AMT
A member of ruling Republican Party of Armenia (RPA) believes Armenian National Congress (ANC) opposition bloc’s non-stop rallies to have been a failure.“The small number of ANC supporters present at round-the-clock protest actions proves the rallies to have been a failure,” Lernik Aleksanyan told a news conference in Yerevan.
ANC representative, Zoya Tadevosyan, however, objected to the view, accusing Armenian authorities of closing down the roads to prevent Congress supporters from attending rallies. “It's the authorities who've suffered a failure,” she said.
RPA member Gagik Melikyan, refuted the statement above, noting that were actual abilities of ANC comparable comparable to those claimed, Congress would have no problem to gather a 2 thous-people rally among 1 million population of Yerevan.
At September 30 rally, ANC leader Levon Ter-Petrossian announced 7-day-long round-the-clock protest actions with supporters putting up tents at Liberty Square. On October 8 the Congress terminated non-stop rallies, announcing immediate resignation of President Serzh Sargsyan as the main point of the resolution adopted.