October 20, 2011 - 17:08 AMT
According to updated statistical data, the average monthly salary totaled AMD 114 463 in Armenia in September 2011 increasing by 7,1%, as compared with the same period in 2010.
As the RA National Statistical Service reported, 0,8% increase was observed in September compared to August 2011.
9,6% and 4,5% growth was recorded in salaries of budgetary and private organizations against 2010 results, totaling AMD 93 028 and 138 750 respectively.
A growth of 2,1% and a slump of 0,2% was noted in salaries of budgetary and private organizations in September against August results.