November 15, 2011 - 13:22 AMT
Armenia’s best football player will be awarded with USD 10 thous. in addition to traditional prize of a golden boot, with the first and second runners up be granted USD 7 and 5 thous. in addition to silver and bronze boots.
The champion of Armenia and Armenian Cup winner will be awarded with AMD 10 mln. and AMD 6 mln. resp. Ulysses and Mika became the winners of Armenian championship and Armenia Cup in 2011.
Also, transition to the Autumn-to-Spring Calendar in Armenian Football Championship is expected in 2013, Football Federation of Armenia press service reported.