November 21, 2011 - 12:14 AMT
Armenia's State Commission for Protection of Economic Competition (SCPEC) has resolved to impose AMD 30 mln fine on 10 companies engaged in import and sale of butter, among them BIO FOOD, Leader brand, KARTEL-ANNA LLC, Felix Sarg, ARDIS LLC, Alex Grig Llc, SAS Group, Star Divide CJSC, Fresh and Nor Zovq Supermarket chains.
The representatives of the companies explained the violations by illiteracy of their employees, who sold spread for butter.
Chairman of the Commission Artak Shaboyan warned the representatives of companies of several times larger fines in case of further violations.