November 21, 2011 - 14:13 AMT
Average monthly salary totaled AMD 114 402 in Armenia in October 2011 increasing by 6,7%, as compared with the same period in 2010.
As the RA National Statistical Service reported, 0,3% increase was observed in October compared to September 2011.
9,7% and 4% growth was recorded in salaries of budgetary and private organizations against 2010 results, totaling AMD 94 739 and AMD 137 047 respectively.
A growth of 4% and a slump of 0,8% was noted in salaries of budgetary and private organizations in October against September results.