December 24, 2011 - 11:51 AMT
Turkish authorities have released an AFP photographer, along with 12 other people who were detained as part of an investigation into a group prosecutors accuse of having links to Kurdish rebels, The Associated Press reported citing state-run Anadolu Agency.
The Agency said however, that a court early on Saturday, Dec 24, ordered 35 other suspects formally arrested pending trial over their alleged involvement in the Union of Kurdistan Communities - which authorities say is an offshoot of the PKK rebel group.
AFP photographer Mustafa Ozer was among 48 suspects, including a number of other journalists, detained in police raids in seven cities on Dec. 20, sparking increased concerns over media freedoms in Turkey.