April 16, 2003 - 23:59 AMT
OPPORTUNITIES TO SETTLE POLITICAL DIFFERENCES BETWEEN BLACK SEA BASIN COUNTRIES DISCUSSED IN YEREVAN
Today delegates of the organization of Black Sea Economic Cooperation (BSEC) member countries discussed the opportunities to settle political differences between the countries of the Black Sea basin. Forum participants in particular emphasized the need to regulate the Armenian-Turkish commercial relations. It was noted that the volume of commodity turnover between the two countries runs up to $50-100 million, but the trade is being realized through third countries. As "Arminfo" agency points out, except for Azerbaijan, delegations of all BSEC countries - Albania, Bulgaria, Greece, Georgia, Moldova, Russia, Romania, Turkey and Ukraine - arrived in Yerevan. The forum was held on the eve of a meeting of foreign ministers of the BSEC member countries.