Armenia’s major taxpayers’ proceeds from product realization in December 2011 totaled AMD 292.6 billion, increasing by 9.3% compared to the same period in 2010.
The figures are reported by the Analysis of summarized indices of major taxpayers monitoring for December 2011, published by the State Revenue Committee at the Government of Republic of Armenia.
Growth of the index by AMD 74.5 billion was reported with 227 companies; a drop of AMD 47.4 mln was noted in 208 companies.
As of January 1, 2012 taxpayers had AMD 95.9 billion in overpayments, including AMD 54.3 billion in VAT and AMD 20.1 billion in tax obligations. At the same time AMD 2163.4 mln VAT refund in overpayment was reported in December 2011.