10th British Film Festival kicks of in Yerevan
PanARMENIAN.Net - On March 10, Moscow cinema in Yerevan hosted the launch of 10th British Film Festival. The latter is organized by the British Council Armenia office and Embassy of Great Britain in Armenia.
During the opening ceremony of the festival, the head of British Council Armenia office Arevik Saribekyan noted that the films are dedicated to the Olympic Games 2012, 200th birth anniversary of English writer Charles Dickens and main problems of interrelations between an individual and society.
The festival will feature an exhibition of paintings by English artist Reece Whitehead. British film-maker Michael Whyte, a special guest, will present the story of shooting the film titled “No Greater Love”. He will also conduct a master class in Yerevan State Institute of Theatre and Cinematography.
From March 1-11, The festival documentaries will be screened in cinemas of Armenian cities of Vanadzor, Berd and Gyumri.