Georgia contributes to the isolation of Armenia
Implementation of Kars-Aqhalqhalak-Tbilisi-Baku project can get under way, regardless the counteraction of the banking commission of the USA Senate.
The decision of the banking commission of the USA Senate concerning the fact that the export and import Bank of the USA will not grant any insurance arrangements, loan or any other financing for the railway construction of Kars-Aqhalqhalak-Tbilisi-Baku led Tbilisi into doubt-Georgian Government has seriously thought over the expediency of the realization of Kars-Aqhalqhalak-Tbilisi-Baku project.
PanARMENIAN.Net - The explanation to it is a simple one-Mikhail Saakashvili does not want on any account to do what is against the will of the USA. Indeed, lately the policy of Georgia more and more has been evoking the displeasure of the USA. It is not by chance that President of Georgia has turned for help to GUAM (Georgia, Ukraine, Azerbaijan and Moldavia) and Europe in adjustment of disputes. But these are the particulars. The essential thing is that Kars-Aqhalqhalak-Tbilisi-Baku railway can become the second Baku-Tbilisi-Ghehyan (BTG), since Kazakhstan is sure to join in its construction and, most probably China will as well. The long and the short of it is that something like Transeastern express will come out of it. Indeed, as for any grand project implementation, first of all stability and security of the road sites are needed. But that is exactly what the countries are yet unable to guarantee. By prior agreement each country bears the responsibility for its site of the permanent way and if, God forbid, the rails detonate or if something gets out of order, Georgia, Azerbaijan, or Turkey will have to pay off separately. On the whole, maybe nothing like that will ever happen, but commercial projects of that sort are always calculated to details and even the most unforeseen consequences are taken into account.
According to Turkish-Azerbaijan calculation the construction will cost more than 400 million dollars. The implementation of the construction works should already launch in January 2007, as all the participants promise. At least Z. Mamedov, head of Azerbaijan transportation department in Baku and Binali Iyildirim, the minister of transportation and communication of Turkey have announced so in Baku. Besides, it should be particularly underscored that the works will commence even in case if only Azerbaijan and Turkey are ready to invest in the project ("Trend"). Projects of three important documents were considered in the course of the trilateral negotiations that took place in Baku: framework agreement on the project, obligations of the Georgian side concerning the taking of the site under construction of the railway, as well as credit agreement among Azerbaijan, Georgia and Turkey, and on the whole mutual understanding has been reached.
Turkey is ready to single out its allotment for the construction that makes 220 million dollars, and Azerbaijan gives 200 million dollars for the repair of Aqhalqhalak-Baku road site. 200 million dollars are spent on the maintenance of "parallel' engineering, of communication and transport infrastructures, service stations, trans-shipment junctions, etc. and all that is carried out in a natural way. That is to say it already makes approximately 500-600 million dollars. It is quite possible that the cost of the project will reach 1 milliard dollars. But in Baku and Ankara everybody knows well enough that for the isolation of Armenia any money can be paid. By the way, that is what they do not without the help of Georgia.