Will Baku decide to resolve the Karabakh Conflict by use of force?
Azerbaijan hurries, by all means, "to resolve" the Karabakh Conflict in its own way, taking advantage of Europe's extreme interest in Baku's hydrocarbons, which may be of lower price than that of Russian. In exchange for oil and gas, and particularly for gas, Ilham Aliyev intends to have Europe, particularly OSCE Minsk Group, falsify the events.
PanARMENIAN.Net - As insurance, Azerbaijan also wants to enlist UN support, though recently the mentioned Organization "has been good for almost nothing". Neither the UN plan regarding Cyprus, and moreover nor Ahtisaari's plans regarding the further developments in Kosovo will be realized, unless both of them defend one of the parties only, refusing the other party's rights.
In this sense the Karabakh Conflict as well as any other conflict is impossible to be resolved according to the UN Plan. The proposed Resolution about the "frozen conflicts", even if it is not discussed may serve as one more propagandistic step from Baku. However, if Azerbaijan got acquainted with UN Charter more carefully, it wouldn't take any hasty measures, which could result in just the opposite outcomes. The Article 73 of the Charter states, that "The UN Members, which are responsible for the administration of the territories, whose nation has not achieved self-government yet, recognize that the interests of the nations of those territories are of paramount importance."
Baku prefers better to speak about the territorial integrity of Azerbaijan and its right over Nagorno-Karabakh, which according to Azeri experts "was recognized by the International Community in 1992." Perhaps the admission of Azerbaijan in UNO in the existing limits at a point in time of the USSR breakdown is meant. That is to say, that again all the matter is in UN which in fact becomes a big obstacle in the resolution of Nagorno-Karabakh Conflict, as well as other conflicts.
Besides the UN plan there is also the so-called Aland Model, whose main point is the strong autonomy and guarantees for the Islands' population. The fundamental principle of the Document was giving the population of the Aland Island noticeable freedom in administering their home policy for providing inner and external security of Finland. In the Document there is also mentioned Finland's responsibility in assuring the security of the Island's population. But projecting the given Model for the Karabakh Conflict is impossible for one main reason - Azerbaijan will never be able to give any guarantees for the lives of the Armenian population of Nagorno-Karabakh. In this case Baku tries to convince more itself than others that it is able to assure the security of Nagorno-Karabakh, which doesn't console itself with illusions, since the anti-Armenian mood on the national level in Baku is more than obvious. Even Turkey will never catch up with what the Azeri Mass Media, totally under control of the Aliyev clan, writes.
Most probably Azerbaijan binds up the resolution of the Nagorno-Karabakh Conflict with the US possible war with Iran. In the opinion of Ruben Safrastyan, Director of the Oriental Studies Institute of RA, in case of exacerbation of the US-Iran relations Azerbaijan may take advantage of the emerged chaos and will try to resolve the Karabakh Conflict by use of force. The question is whether or not the World Community will shut its eyes to such a step from Ilham Aliyev.