In Turkey Erdoghan's ambitious plans about building a joint future are in doubt
One of the most important achievements of the Summit of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation is that EU was granted the status of observer in BSEC.
The jubilee Summit of BSEC ended with the adoption of the concluding declaration, where the participants of the Summit spoke of their intention to make the Black Sea region a stable and prosperous part of Europe. The BSEC member countries have agreed upon expending the cooperation especially in the sphere of energy.
PanARMENIAN.Net - In the document the parties announced about a number of important events. "The initiative regarding the project of the regional cooperation in the Black Sea region justified all the efforts. Regarding this the parties are willing to continue the further consolidation of the role of BSEC as an active and reliable partner in the regional and international affairs. We confirm the wish to strengthen the cooperation in the sphere of energy taking into account the interests of the countries, which produce, use and transfer it," the Declaration states.
According to the Turkish Prime Minister Redgep Erdoghan the Istanbul Summit will be the turning point in the BSEC activity. "At last we began the realization of the practical projects. The joint economic projects among the countries will help to find ways to conflict resolution in the region and to establish friendly relationship between the countries of the Black Sea Region," mentioned the Turkish Prime-Minister. However the Turkish mass media put Erdoghan's ambitious plans about building a joint future in doubt. The skepticism was caused by the announcement made by the RA Minister of Foreign Affairs Vartan Oskanyan, saying that for developing economic and commercial relations between Armenia and Turkey, Ankara should first of all open the borders with Armenia and recognize the Armenian Genocide. "If you take the dialogue between Yerevan and Ankara seriously, be so kind to first of all open the borders. If the Armenian-Turkish border is opened, the Armenian side will be ready to establish cooperation on the government level for discussing the problems which impede the normalization of the relations between our countries," noted Vartan Oskanyan.
Oskanyan also mentioned that the absence of the Armenian President can be explained with the absence of the diplomatic relations between Armenia and Turkey. "Black Sea has united us during many centuries. Today we have the same possibility though we don't take advantage of this chance in our interest. Sometimes the water is so deep that we prefer to stay away from it. I think that the political potential of BSEC isn't completely covered," underlined the Head of the RA Department of Foreign Policy.
Vartan Oskanyan also spoke about the Karabakh Conflict, underlining that "the people of Nagorno-Karabakh have the right of self-determination and security", which was followed by Ilham Aliyev's usual answer, "The war is not over. Only the first stage is over. The present situation can't go on forever and we will not let our territories "in occupation". Strangely enough nothing was said about the refugees, though he didn't forget to mention about the 20% of the Azeri territories that "Armenia has to vacate immediately".
One of the most important achievements of the summit of the Organization of Black Sea Economic Cooperation (BSEC) is that EU was granted the status of observer in BSEC. According to RF Ministry of Foreign Affairs it is only the first step. "Equal and mutually beneficial cooperation will give a boost to building the Big Europe with no separating lines," believes the First Deputy of the RF Minister of Foreign Affairs Denisov. However everything is not as smooth as Russia believes. According to the economist Fatiha Arslan, the Black Sea region plays a greater role for energy transportation. "We support the Russian project of establishing a joint energy circle which would allow connecting all the energy systems of the European countries in the Black Sea region. As the Russian President assures each country will have free access to the source. However in Turkey truthfulness of such announcements are in doubt and it is assured that such announcements are dictated by the desire of gaining control over the energy transportation," he believes.