Albania is an Islamic country and simply by its definition it can't supply the Christian Armenia with armament.
PanARMENIAN.Net - Azeri Press Agency in its reference to Industrywatch has announced, that the Turkish authorities refused to allow the armament and the ammunition intended for Armenia pass by their territory. "According to the Prime Minister of Albania Sali Barishi, Turkey made the Albanian vessel carrying the armament turn back. "One of our vessels with 60 containers carrying heavy artillery and armament was at Durres. The vessel started from Durres to Istanbul," said in an interview to the Albanian Gazeta Shqiptare the Director of MEIKO, the company dealing with trade of armament, and added that Albania had nothing to do with the conflict between Armenia and Azerbaijan.
According to the Press Service of the Azerbaijani Minister of Foreign Affairs, on the initiative of the Albanian Minister of Foreign Affairs Lulzim Basha a telephone conversation took place with the Azerbaijani Minister of Foreign Affairs Elmar Mammedyarov on July 31. During the conversation the Albanian Minister assured his colleague that the Albanian government hadn't given its agreement to "MEIKO" on the sale of the armament to Armenia. Lulzim Basha said, that "The contract on the armament delivery is canceled and no other deliveries will be made to Armenia," writes the Azeri press.
Meanwhile sale of armament to Armenia made by Albania and moreover through Turkey is simply impossible, and it is strange that Baku doesn't understand this. Or it's another thing if the country's authorities have again started to convince its nation that the Azeri authorities keep the situation under control and will never "allow" Armenia to be furnished with armament. According to the Press-Secretary of the Armenian Minister of Defence Seyran Shakhsuvaryan, Armenia has never bought and is not going to buy any armament from Albania and the whole story with the armament being delivered to Armenia is nothing but a mere lie. Albania is an Islamic country and simply by its definition can't supply the Christian Armenia with armament. Armenia is a CSTO Member country and buys its armament from RF, with much lower price than that of Albanian. Moreover, Albania on account of OSCE Membership has no right to sell armament to either of the conflicting parties. Baku may not be ignorant of all this though. However the information reached the addressee, in this case, the Azeri society, which is obviously tired of "constant fires on the Azeri positions by the Armenians" and "fires around Nagorno-Karabakh", for both are very good occasions to write about deaths of soldiers and bad harvest. The same goes for the armament - now it is possible to purchase weapon from anyone without any difficulty.
The strange it may sound, the Turkish Press wrote nothing about this "scandal", for either Turkey has enough of its own problems to solve, or Ankara doesn't take this whole story with the armament seriously at all.