well as will promote Armenia's integration into Europe," said Adam Schiff." />
The opening of the Armenian-Turkish border is a political project and in the economically Armenia does not need it, neither does Turkey
The opening of the borders can have a negative impact on Armenia and also in the regard that the war between the Turkish regular army and the Kurds may noticeably approach the Armenian border.
The congressman Adam Schiff introduced the bill calling the US President of Senate to urge Turkey to raise the blockade of the Armenian border. "The act of raising the Turkish blockade of the Armenian border" presumes a response from the Secretary of State about the measures of the USA for raising the blockade of the Armenian blockade in 30 days after final passing of the document. "We must intensify the pressure on Turkey so that it raises the terrible blockade of the Armenian border, which will allow the Armenian entrepreneurs to fully participate in the global economic procedures, as
well as will promote Armenia's integration into Europe," said Adam Schiff.
PanARMENIAN.Net - According to the assessment of the US Secretary of States, due to the blockade the transport expenses of Armenia make 30-35% more than it normally would. Besides, the blockade puts obstacles on the way of American and
international humanitarian aids, which is a violation of the US and international humanitarian aid standards.
Lately Azerbaijan has become the most active "protector" of Turkey on the international arena. One can understand Baku very well; it Turkey is suddenly forced to deploy the border with Armenia, which is by the way under blockade with the request of Azerbaijan, Baku will be left all alone in the resolution of the Nagorno-Karabakh Conflict. Turkey is not a very reliable ally, but Azerbaijan does not have any other choice.
The issue of the opening of the Armenian-Turkish border has a different interpretation in Turkey. For example, the Deputy of the National Assembly of Turkey, the former State Minister Reshat Dogry announced: "From time to time this question is raised in Turkey. However, I think that no international organization will be able to make Turkey open the borders with
Armenia unless the Karabakh Conflict is resolved, unless Armenia gives up the idea of its claims on territorial integrity towards Turkey, and finally, unless Armenia does not stop putting pressure on Turkey in the issue of the Armenian Genocide. This is the viewpoint of the Turkish nation and government," says the Azeri Agency APA.
Unfortunately, the current Administration of the USA will hardly be able, or will hardly want "to call Turkey to open the borders," but maybe the next one will not follow Ankara's tastes so blindly. First of all the USA, only then Armenia and the entire region need it.
The opening of the Armenian-Turkish borders, as it has been mentioned more than once, is simply a political project and in the economically Armenia does not need it, neither does Turkey. In the given situation we should take a closer look at Georgia, whose economics and industry was destroyed due to the Turkish stock. Something like this may be expected for Armenia. In the economic point of view it is better to enjoy the contacts one has and not want anything else. The strange thing is that the Turkish party is of the same opinion. Non-official turnover of $400 million between the two
countries is most acceptable.
Together with this we should not forget, that in the provinces bordering on Armenia are mostly populated by Kurds and sons of the Armenians who have survived 1915. The opening of the borders can have a negative impact on Armenia and also in the regard that the war between the Turkish regular army and the Kurds may noticeably approach the Armenian border, which is a very serious problem. Based on the national security of Armenia, in the given situation the closed borders with Turkey, at present, is the smallest of all evil, not mentioning the fact that on the maps of the Great Kurdistan the huge territory between Turkey and Armenia is "sought by Kurdish territories".