Possibly, Baku took length of Armenian captive’s murder to exchange his body for Azerbaijani subversives’ corpses
The Armenian captive’s murder in Baku once again reminded Armenia of who its eastern neighbor is.
The report of the Azerbaijani Defense Ministry and Military Prosecutor’s Office on alleged suicide of Armenian captive Manvel Saribekyan has shocked the Armenian society, once again reminding Armenians of who their eastern neighbor is. The Armenian pogroms in Azerbaijan and cruel murder of Armenian officer Gurgen Margaryan showed of what the racist authorities of Azerbaijan are capable. It is hard to trust the version of the Armenian captive’s suicide after all this.
PanARMENIAN.Net - The reaction of official Yerevan to this antihuman step of Baku was adequate. Officially declaring Azerbaijan as perpetrator of the murder, the Armenian Defense Ministry stated that Baku is responsible for the tragic death of Saribekyan.
While Armenia urges the international community, specifically, the OSCE Minsk Group, to pay attention to rough violation of international humanitarian norms by Baku, the Azerbaijani authorities made further steps, displaying their impudence to the world. During the October 6 PACE session, a statement was adopted, urging Armenia to return corpses of the Azerbaijani subversives, who died on June 18 near Chaylu settlement as a result of an Azerbaijani subversive act.
Taking into consideration the abovementioned, one can make only the following conclusion – Baku has taken the length of the Armenian captive’s murder to exchange Saribekyan’s body for the Azerbaijani subversives’ corpses. Manvel Saribekyan was a civilian, but not a subversive. Unfortunately, dozens of Armenians, whose settlement is located just several kilometers of bloodthirsty Azerbaijan, may share the Armenian captive’s fate.
The other day, Defense Ministry and Military Prosecutor’s Office of Azerbaijan issued a statement on “suicide” of Armenian captive Manvel Saribekyan. According to a 1news.az report, Saribekyan “hung himself” on the night of October 5, making a slipknot of his shirt and bedsheet. A scar characteristic for a hanged man was found on Saribekyan’s neck. The experts “did not reveal” any marks of violence on his body.
On June 18, 2010, an Azeri subversive group penetrated in the territory of Nagorno Karabakh, killing 4 and wounding 4 Armenian servicemen. When the attack was rebuffed, Azeris left the corpse of Mubariz Ibrahimov, which till now lies in the neutral land.
Besides, another subversive attack of the Azerbaijani armed forces was prevented by Nagorno Karabakh servicemen on September 4 morning. As result of a close combat, the Azerbaijanis retreated, leaving one killed in the territory controlled by the NKR army. The NKR Defense Ministry reported no casualties.