Attempts to Convey Nagorno Karabakh Issue to Other Structures Hamper Settlement Process
PanARMENIAN.Net - Armenia is satisfied by the fact that the UN General Committee rejected the proposal of the GUAM to include the issue of frozen conflicts in the Black Sea and South Caucasian regions to the agenda of the 60th session of the UN General Assembly, declared the Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian during a press conference held in Yerevan today. According to him, official Yerevan considers each of these conflicts having its own format and settlement logic. "We think that it is wrong and inefficient to carry the issue of Nagorno Karabagh to other structures, in this case, the UN, and propose common settlement plans for all the conflicts. To the contrary, we believe that actually such attempts hamper the settlement process", stated Vartan Oskanian. "We deem positive the fact the UN General Committee members share our position on this issue and rejected the GUAM", noted the Head of the Armenian Foreign Department.
To note, the UN General Committee charged with the organization of work of the UN General Assembly rejected the proposal of the GUAM (Georgia, Ukraine, Azerbaijan, Moldova) on inclusion in the 60th UN Session agenda an item on the "frozen" conflicts in the Black Sea and South Caucasian regions and their consequences for the world peace, security and development. 3 (Azerbaijan, UK and U.S.) out of 28 members of the UN General Committee voted for the GUAM proposal. Five Committee members (Russia, Armenia, Angola, Myanma and Venezuela) voted against. The others abstained.