To deny Armenian Genocide is to deny Holocaust
PanARMENIAN.Net - "The United Nations recently adopted a resolution condemning the denial of the Holocaust. The move was timed to coincide with the eve of the International Commemoration Day for Holocaust Victims on January 27, a date which marks the 1945 liberation of prisoners at the Auschwitz death camp of Nazi Germany. This UN action is significant, of course, but what is most significant for me was the lack of any mention or even consideration of the Armenian Genocide," Richard Giragosian, expert of the Armenian International Police Research Group (AIPRG) told a PanARMENIAN.Net reporter. "And where was the Armenian Ambassador to the United Nations? Why was not he speaking out, especially with the world's attention on the murder of Hrant Dink, and as the Armenian diplomat at the UN in New York, why did he not raise the issue and remind the UN of the Armenian Genocide?" he said.
"And although it is quite true that to deny the historical accuracy of the Holocaust is simply wrong and should be condemned, the active denial of the Armenian Genocide is ongoing and continuing, and is something that has reached far more significant proportions than any incidents of Holocaust denial. Thus, the real point here is that the Armenian Genocide must not be continually overshadowed or marginalized by the Holocaust. The Armenian Genocide was the first of genocide in the 20th century and can be directly linked to the later Holocaust. There can be no differences between the two and to deny the Armenian Genocide is to deny the Holocaust. Moreover, there is a degree of hypocrisy here, as there is a genocide underway today, in the Darfur region of Sudan, and like Rwanda, the international community is doing far to little to stop it," Richard Giragosian said.